Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya 'gıda krizi' uyarısı

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya'nın Bali Adası'ndaki G20 Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen "Gıda ve Enerji Güvenliği" oturumunda açıklamalarda bulundu.

"DÜNYA GÜBRE PİYASASI DA SÜRATLE İSTİKRARA KAVUŞTURULMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır. Dünya gübre piyasası da süratle istikrara kavuşturulmalı. Aksi takdirde, önümüzdeki yıl daha büyük bir gıda krizi yaşayacağız." dedi.


Erdoğan, "İhraç edilen tahılın Afrika başta olmak üzere acil ihtiyaç duyan az gelişmiş bölgelere ulaştırılması için de harekete geçmeliyiz. Gıda krizinin idaresinde olduğu gibi, bir enerji merkezi olarak Avrupa başta olmak üzere yakın bölgemizin güvenliğine net katkı sağlıyoruz." ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, SALGIN SÜRECİNDE KÜRESEL ÇABALARA AKTİF KATKI SUNDU"

G20 Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenen "Sağlık" başlıklı oturumda da açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının, küresel sağlık sisteminin kurumsal, mali ve hukuksal yetersizliklerini gözler önüne serdiğine işaret ederek, bu nedenle Endonezya'nın küresel sağlık mimarisini dönem başkanlığı önceliklerinden biri olarak belirlemesini isabetli bulduğunu ifade etti. Türkiye'nin küresel sağlık meselesini MİKTA Dönem Başkanlığında gündeme aldığını hatırlatan Erdoğan, küresel sağlık sisteminin güçlendirilmesinin yolunun, Dünya Sağlık Teşkilatının merkezi rolünün tahkim edilmesinden geçtiğini söyledi. Bu amaçla yürütülen reform sürecine destek verdiklerini dile getiren Erdoğan, "Gelecekte yaşayabileceğimiz salgınlar karşısında bütüncül bir perspektif geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE, BİRİNCİ SINIF SAĞLIK HİZMETİ SUNDU"

Salgınla mücadele kapsamında 161 ülke ile 12 uluslararası kuruluşa yardım sağladıklarını, 19 ülkeye 6.3 milyon dozdan fazla aşı hibe ettiklerini hatırlatan Erdoğan, TÜRKOVAC aşısıyla Türkiye'nin kendi ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçtiğini vurguladı. Erdoğan, Türkiye'nin güçlü ve modern sağlık altyapısı sayesinde vatandaşlarıyla birlikte şifasını Türkiye'de arayanlara da birinci sınıf sağlık hizmeti sunduğunu belirtti.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu